Historia stadionu

Stadion w Święcanach – Historia

Od początku działalności Ludowego Klubu Sportowego w Święcanach prowadzono starania o pozyskanie terenu, na którym byłby usytuowany stadion piłkarski. Jednak dopiero w 2003 roku powstaje konkretna koncepcja usytuowania stadionu piłkarskiego w pobliżu szkoły. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Święcanach – Bogusław Kręcisz – podejmuje rozmowy z Państwem Ewą i Andrzejem Pabisiami w sprawie sprzedaży gruntu pod budowę boisk sportowych. W tym okresie prowadzi również rozmowy z władzami samorządowymi w sprawie akceptacji lokalizacji przyszłej inwestycji oraz zapewnienia odpowiednich środków finansowych na zakup działki. Ostatecznie projekt budowy stadion piłkarskiego przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Święcanach zostaje pozytywnie przyjęty przez mieszkańców i władze samorządowe z Wójtem Gminy Stanisławem Gołosińskim i Przewodniczącym Rady Gminy Wiesławem Hasiakiem. W dniu 29.10.2004 wykupienie działki od państwa Pabisiów staje się faktem. W 2005 r. Pan Stanisław Dubiel przystąpił do opracowania dokumentacji technicznej i już jesienią tego samego roku rozpoczęto pierwsze prace związane z niwelacją terenu. W ramach posiadanych środków finansowych w latach 2005 – 2008 sukcesywnie prowadzone są prace związane z przemieszczaniem ziemi oraz prace dodatkowe, takie jak: regulacja koryta rzeki „Olszynka”, umacnianie skarpy stadionu od strony rzeki i budowa boiska treningowego. W latach 2009 – 2010 zostają wyasygnowane odpowiednie środki, które pozwalają na dokończenie inwestycji. Wykonano odwodnienie, nawierzchnie trawiastą boiska i ogrodzenie. W 2010 r. na podstawie projektu rozbudowy stadionu – autorstwa inż. Michała Stronka – wykonano trybuny, na których zamontowano 120 siedzisk, zakupiono i zainstalowano boksy dla zawodników rezerwowych oraz bramki. Równocześnie rozpoczęto budowę zaplecza w postaci szatni dla zawodników, przebudowując pomieszczenie magazynowe obok kotłowni szkolnej. Całość prac zamknęła się kwotą 215 tys. zł.

Dzisiaj dzięki współpracy szkoły, Ludowego Klubu Sportowego i samorządu lokalnego oglądamy kameralny obiekt piłkarski, który przez następne lata będzie fundamentem działalności sportowej i wychowawczej Zespołu Szkół w Święcanach oraz miejscowego Ludowego Klubu Sportowego.

Źródło: “Wieści Skołyszyńskie” nr 4(21)/2010 wrzesień/październik 2010

Wiadomości (utwórz nową)